خانه / در میان رسانه ها / اختيار و آزادي در انتخاب دين صلح پايدار را تضمين مي كند

اختيار و آزادي در انتخاب دين صلح پايدار را تضمين مي كند

چاپ ارسال به دوست
 به نقل از خبرگزاری برساد

«اگر من روحاني با جبر خودم بخواهم كسي را به راه راست هدايت كنم كاري انجام نشده است» بخشي از سخنان موبد پدرام سروش پور در ميزگرد اديان و صلح بود.

نماينده انجمن موبدان تهران كه در دانشگاه مفيد قم سخنراني مي كرد بخشي از سخنان اشوزرتشت در گاتها، كه در آن از انسانها مي خواهد، سخنان را با گوش هوش بشنوند و با انديشه آنها را بررسي كنند. سپس هر مرد و زن خود راه نيك را برگزينند. تاكيد كرد كه بايد به انسانها فرصت داده شود تا با انديشه خود و از روي آزادي و اختيار دين خود را برگزينند. وي همچنين معني بندي از يسنا را نيز براي باشندگان خواند‌«خوشبختي از آن كسي است كه خواهان خوشبختي ديگران باشد» و تاكيد نمود كه اين دو راز صلح پايدار در جهان امروز هستند.

موبد پدرام سروش پور كه پسين روز پنجشنبه در همايش صلح، حقوق بشر و اديان سخنراني مي نمود.حقيقت همه ي اديان را يكي ناميد و البته نقش فرهنگ را نيز بسيار تاثيرگذار دانست، وي پيروان اديان گوناگون در دل يك فرهنگ را  نزديكتر از پيروان يك دين در فرهنگهاي گوناگون دانست. و بزرگترين آرمان تمام اديان را دست يافتن به جهاني پر از خوشبختي و آرامش كه بر پايه صلح پايدار شكل گرفته ذكر كرد.نماينده انجمن موبدان تهران در سخنراني كوتاه خود به هات ۲۹ گاتها اشاره نمود و از درخواست روان آفرينش به درگاه اهورامزدا گفت كه مي گويد خشم و خشونت و كشتار تمام جهان را فراگرفته است و خواستار كسي است كه جهان را به سوي آرامش پيش ببرد. در اينجا اهورامزدا اشوزرتشت را به اين منظور بر مي گزيند و از وهومن يا منش نيك و اشا يا راستي مي خواهد كه به وي انديشه ي بالا و نيروي بيان بدهند تا بتواند در جهان صلح و راستي را به وجود آورد. موبد سروش پور از اين هات گاهان نتيجه گرفت كه در جهان هيچگاه نمي توان خشم را با خشم نابود كرد و در مجموع نمي توان با صفات اهريمني، ديگر صفات اهريمني را از بين برد.

اين هموند انجمن موبدان تهران كه بعد از نمايندگان مسيحيان، كليميان و مسلمانان سخن مي گفت به سه امشاسپند يا پيش برنده وهومن، اشا و خشتروييريه اشاره نمود و آنها را به معني نيك انديشي، قانون راستي و توانايي آرزو شده دانست كه در فلسفه اديان سامي به عقل و عشق و اراده تغيير نام يافته اند. وي همچنين تاكيد نمود كه اشوزرتشت هيچگاه در گاتها نخواسته است كه مردم زرتشتي شوند بلكه خواسته است آنها پيرو قانون راستي باشند و در اوستا نيز زرتشتيان آرزو مي كنند همراه و همگام با راستان و نيكان جهان باشند.

موبد پدرام سروش پور

گفتني است ميزگرد اديان و صلح پسين پنجشنبه ۲۴ ارديبهشت ماه در دانشگاه مفيد قم برگزار شد. اين ميزگرد بخشي از همايش صلح، حقوق بشر و دين بود كه با حضور آيت الله دكتر سيد مصطفي محقق داماد، پرفسور ادوارد علم، خانم هيلده سالوسن، خاخام دكتر يونس حمامي لاله زار، شماس آربي نرسسيانس و موبد مهندس پدرام سروش پور برگزار شد.

درباره ی سپندارمزد

همچنین ببینید

اخلاق برتر است یا قانون ؟

سخن سردبیر مجله فروهر – شماره ۴۶۶ موبد پدرام سروش‌پور   اخلاق و قانون مفاهیمی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *